Biz Kimiz

Aishatelier

Hayatına Ağustos 2017’de Vegan Peynir Atölyesi ile Moda Walters Coffee’nin kapalı bölümünde başladı.
Sadece haftasonları yaptığımız atölyelere, neredeyse her ay bir yenisini ekledik. Artık kendi yerinin ihtiyacını duyan bu oluşum, Kasım 2018’den beri Balmumcu’daki tatlı yerinde. Ve o günden beri ekibimiz Ceyda ve Ayşe olarak 2 kişi, candan destek olan dostlarımızı saymazsak… Bitki temelli, glutensiz, rafine şekersiz lezzetler yaratırken, bunları öğrettiğimiz atölyeler düzenliyoruz. Kurumsal atölyeler, mekanımızda gruplara kapalı etkinlikler düzenliyoruz.
Hayatın, sağlığın tek bacaklı olmadığına dair inancımız ile sadece yemek ile ilgili değil, “wellness / art ” başlığı altında düşünülecek, doğadan kopmayan farklı atölyelerde başka çok sevdiğimiz uzmanları, dostları ağırlıyoruz. Yakında öğlen yemeği servisleri de başlıyor. Hayat bizi ve Aishatelier’i nereye sürükleyecek bilmiyoruz. Hedefi değil yolculuğumuzu seviyoruz. Her yeni fikirle heyecanlanıp, birilerine dokunuyor olmak HARİKA!

 

Selamlar, Ayşe ben.

Istanbul’da doğdum, babam Sivas, annem Erzincan’lı, hepimiz sonradan Datçalı olduk.
Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Mezunuyum.
Kurumsal hayatta 7 yıl geçirdim.
Hayatın değişik dönemlerinde dans, oyunculuk, fotoğraf ile ilgilendim.
Bazı ilgilerimden para kazandım.
Sonra yaşadığım bir diz rahatsızlığı ile artık beni tanıdığınız bildiğiniz yollara girdim.
Nasıl iyi olayım; ne yiyeyim; bedenime, aklıma, kalbime, ruhuma ne nasıl iyi gelir diyerek başlayan sürecim bugün beni sizlere, yazdığım şu yazıya, şu ana taşıdı.

Plantlab’de aldığım 2 modul Raw Food, Culinary Nutrition, Dylan Werner’den aldığım 200 HTT yoga eğitimi, ve yeni başladığım, 1 yıl sürecek Uluslararası Fonksiyonel Tıp Koçluğu eğitimi, kitaplar, geziler, filmler, içimi dinlemek Aishatelier’de yaptığımız atölyeler, o atölyelerde katılanları dinlemek…

Öğrenci oldum, öğretmen oldum.
Hayat boyu ikisini de olacağım gibi duruyor.
Beni insanla, iyi olmakla, keyif almakla, bu hayattaki zamanımızı en güzel haliyle geçirmekle buluşturacak her şeyin içinde olacağım.
Bedenim, evim, kalbim, hayat el verdiğince…
Namaste.


Ben Ceyda,

Çok büyük bir doğa, hayvan ve yemek aşığıyım. Boyalarla oynamayı, deney, araştırma ve yemek yapmayı, keşfetmeyi, bitki yetiştirmeyi, hareket etmeyi çok severim. Hayatımın çok büyük bölümünü Ankara’da geçirdim. Üniversiteyi çok mühim belgeseller, çizgi filmler yapma hayali ile Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümünde okudum.

Okulu bitirdiğimde ise ne istediğimi tam olarak bulamadığıma karar verdim ve arayışıma devam etmek amacı ile Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde yüksek lisansa başladım.

2013 yılında da burada araştırma görevlisi olarak işe başladım ama gerçekten bunu istediğime pek de emin değildim. O yüzden tekrar arayışa başladığım bir evreye girdim. Yemek yapmak çocukluğumdan beri hayatımın ve ailemin öncelikleri arasındaydı. 2017 yılında bitki temelli bir yaşam benimsediğimde mutfak dünyam da tamamen değişti.

Kazandığım bir yarışma sonucu “PlantLab culinary” den online olarak “Fundamentals of cooking” programını tamamladım. 2018 yılında Ayşe Köroğlu ile tanıştım ve akademisyenliği bırakarak Aishatelier’in parçası olmaya karar verdim.

O zamandan beri tam zamanlı olarak bitki temelli mutfak ve fermantasyon üzerine çalışmalarıma devam ediyorum.

X